The GHG Protocol is an international standard for measuring and reporting greenhouse gas (GHG) emissions. It encompasses three scopes of emissions: direct (Scope 1), indirect from energy consumption (Scope 2), and other indirect emissions from the value chain (Scope 3). The process of carbon footprint assessment consists of five stages, from the initial meeting to report preparation. Its purpose is to fulfill reporting obligations and maintain market competitiveness. The report serves as a tool for emission optimization and provides an advantage in tenders and partnerships with clients implementing decarbonization policies.

Czym jest protokół GHG?

Protokół GHG (Greenhouse Gas Protocol) to międzynarodowy standard pomiaru i raportowania emisji gazów cieplarnianych. Pomiar emisji gazów cieplarnianych jest jednym z podstawowych obszarów ESG (w zakresie ESRS E1). Jest istotny nie tylko dla organizacji, które będą składały raporty zrównoważonego rozwoju, ale także dla całego łańcucha wartości (w tym podwykonawców, dostawców, przewoźników). Wynika to ze sposobu pomiaru emisji, który ma 3. zakresy:

  • Zakres 1 (Scope 1) – tzw. emisje bezpośrednie będące pod kontrolą organizacji, czyli wszystkie emisje GHG, jakie mają miejsce w firmie (na przykład wynikające z używania samochodów służbowych, spalania paliw kopalnych w procesie produkcyjnym, wycieku czynników chłodniczych w klimatyzatorach);
  • Zakres 2 (Scope 2) – tzw. emisje pośrednie wynikające ze zużycia energii, w tym elektrycznej i cieplnej;
  • Zakres 3 (Scope 3) – pozostałe emisje pośrednie, które wynikają z łańcucha wartości (na przykład z transportu surowców do firmy i z ich pozyskania, użytkowania wytwarzanego produktu i zakończenia jego cyklu życia).

Podstawowym celem badania jest wypełnienie obowiązku sprawozdawczego w podmiotach, które są zobligowane do składania sprawozdań oraz zachowanie konkurencyjności przedsiębiorstw, które są w łańcuchach wartości. ESRS E1 jest jedynym obszarem sprawozdawczym, co do którego – jeżeli nie zostanie uwzględniony w analizie podwójnej istotności – należy złożyć wyjaśnienia. Podkreśla to, jak istotne są dla Unii Europejskiej założenia Porozumienia Paryskiego, które ma zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie poniżej 1,5°C.

Proces przeprowadzenia badania śladu węglowego

Proces przeprowadzenia badania śladu węglowego przebiega w 5 etapach:

  1. Etap. Spotkanie wstępne, na którym zapoznamy przedstawicieli Państwa organizacji z protokołem GHG.
  2. Etap. Określenie granic operacyjnych i przeprowadzenie inwentaryzacji strumieni danych w Państwa jednostce. Na tej podstawie ustalimy zakres raportu i przeprowadzimy analizę istotnych emisji.
  3. Etap. Przygotowanie spersonalizowanej formatki do zbierania danych, która dostosowana zostanie do Państwa organizacji. Państwa rolą będzie dostarczenie danych w każdym z zebranych zakresów – będziemy w tym Państwa wspierać merytorycznie.
  4. Etap. Estymacja wyników – jeśli odnotujemy obszary, w których występują braki danych, dokonamy szacowania.
  5. Etap. Raport: mając cały zestaw informacji, przeanalizujemy je i przygotujemy kalkulację śladu węglowego.

Korzyści z przeprowadzenia raportu śladu węglowego?

Raport śladu węglowego stanowi potwierdzenie dla kontrahentów, z którymi Państwo współpracują. Umożliwi Państwu także rozważenie optymalizacji emisji i włączenie elementów o charakterze dekarbonizacyjnym. Rozważany w kontekście strategicznym może stanowić przewagę rynkową przedsiębiorstwa na przykład w zielonych przetargach lub u klientów, którzy posiadają politykę dekarbonizacji i kodeks dostawców.

Wyzwania wynikające z wdrożenia pomiaru emisyjności

Podstawowe wyzwania wynikające z wdrożenia pomiaru emisyjności związane są z koniecznością gromadzenia danych z różnych źródeł. Największe trudności wynikają z rozproszenia informacji z zakresu 3. wśród podmiotów trzecich, w tym dostawców. Pozyskanie rzetelnych wyliczeń z łańcucha może stanowić dużą trudność.

Jak długo trwa przygotowanie raportu GHG?

Szacunkowy czas przygotowania raportu GHG wynosi 1 miesiąc, przy czym dokładny harmonogram jest przedstawiany dla każdego zlecenia osobno i zależy od wielu czynników: dotychczasowej dokumentacji prowadzonej przez przedsiębiorstwo, złożoności działalności pod kątem emisji oraz wybranych zakresów raportowania. Rewizji raportu należy dokonywać za każdy rok obrachunkowy.