Spis treści
Czym jest dialog z interesariuszami?
Dialog z interesariuszami jest procesem komunikacji i wymiany informacji pomiędzy firmą a osobami lub grupami, które mają wpływ na działalność firmy lub są nią zainteresowane. W kontekście ESG jest to kluczowe narzędzie pozwalające na identyfikację i zarządzanie zagadnieniami związanymi ze zrównoważonym rozwojem.
Cel dialogu z interesariuszami
Celem dialogu z interesariuszami jest budowanie wzajemnego zrozumienia, zaufania oraz identyfikowanie oczekiwań i potrzeb związanych z działalnością firmy, aby skuteczniej zarządzać kwestiami ESG, minimalizować ryzyka i tworzyć wartość dla wszystkich zaangażowanych stron.
Dlaczego dialog ze stronami zainteresowanymi jest ważny dla ESG?
Transformacja w kierunku zrównoważonego rozwoju opiera się o rozszerzenie perspektywy przedsiębiorstw poza własną „bramę”. Jest to ujęte w koncepcji łańcucha wartości oraz interakcji ze stronami zainteresowanymi. Podstawowym elementem, który umożliwia rozpoczęcie procesu raportowania, jest przeprowadzenie analizy podwójnej istotności i przeprowadzenie dialogu z interesariuszami. Te dwa elementy są kluczowe dla wyboru właściwych wskaźników i ujawnienia, dlaczego pewnych elementów nie raportujemy.
Zakres dialogu z interesariuszami
Zaczniemy od autorskich warsztatów, na których wspólnie zidentyfikujemy interesariuszy istotnych dla poszczególnych działów Państwa firmy. Różne perspektywy są tu bardzo istotne, ponieważ dla każdego działu grupa interesariuszy może się różnić. I tak na przykład dla działu związanego ze sprzedażą kluczowi będą klienci, zaś dla działu zakupów – dostawcy. Wspólnie dokonamy mapowania interesariuszy z wykorzystaniem przyjętych metod badawczych. Następnie skonstruujemy narzędzie badawcze, które umożliwi Państwu uzyskanie informacji w obszarze ESG od najistotniejszych grup. Dodatkowo przeprowadzić możemy także badanie jakościowe w postaci indywidualnych wywiadów pogłębionych z kluczowymi stronami zainteresowanymi. Wyniki zostaną przez nas przeanalizowane z wykorzystaniem metod statystycznych. Do przeprowadzenia dialogu z interesariuszami konieczne jest rozważenie kwestii podwójnej istotności, ponieważ te dwa aspekty są ze sobą ściśle powiązane.
Korzyści dialogu z interesariuszami
Korzyści dialogu z interesariuszami obejmują lepsze zrozumienie potrzeb i oczekiwań osób oraz grup wpływających na działalność firmy. Dialog ten pozwala skuteczniej zarządzać ryzykiem i identyfikować szanse związane z aspektami ESG. Buduje zaufanie, wzmacnia reputację oraz poprawia relacje z otoczeniem. Dodatkowo umożliwia lepsze dopasowanie strategii biznesowych do rzeczywistych potrzeb rynku, wspierając realizację celów zrównoważonego rozwoju. Dzięki naszemu wsparciu, będziecie Państwo mogli wykazać biegłemu rewidentowi (lub kontrahentom) staranność w przeprowadzeniu badania.