Audyt organizacji w zakresie ESG jest pierwszym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju. Pomoże w zrozumieniu działalności organizacji, znalezieniu obszarów, które da się poprawić bez większych nakładów finansowych oraz tych, w których niezbędne będą inwestycje. Stworzy także przestrzeń do prac nad raportem ESG, jeżeli taki jest od organizacji wymagany.

Czym jest audyt organizacji w zakresie ESG?

Audyt organizacji w zakresie ESG to kompleksowe badanie i ocena działalności firmy pod kątem jej wpływu na środowisko, zaangażowania społecznego oraz jakości zarządzania. Audyt ESG ma na celu określenie, w jakim stopniu organizacja spełnia standardy zrównoważonego rozwoju oraz identyfikację obszarów wymagających poprawy. Jest to istotne zarówno dla przedsiębiorstw, które chcą sprostać oczekiwaniom zainteresowanych stron, jak i dla inwestorów oraz klientów poszukujących odpowiedzialnych partnerów biznesowych.

Dlaczego zrozumienie procesów biznesowych organizacji jest ważne dla wdrożenia regulacji ESG?

Zrozumienie procesów biznesowych organizacji jest ważne dla wdrożenia regulacji ESG, ponieważ budowanie strategii i przygotowanie danych do sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju jest wynikiem “business as usual” – codziennej działalności firmy. W akronimie ESG zawierają się w nim kryteria środowiskowe (E), społeczne (S) i ładu korporacyjnego (G). W celu przygotowania organizacji do zmiany, której efektem jest stworzenie raportu ESG lub (w przypadku mniejszych organizacji) odpowiedź na zapytania rynku w konkretnych obszarach (zazwyczaj związanych z emisyjnością i/lub zatrudnieniem), warto rozpocząć od analizy stanu faktycznego. Rozumiemy przez to nie tylko weryfikację strategii przedsiębiorstwa, ale także opis i charakterystykę realnie zachodzących procesów. Jest to etap, który umożliwi Państwu usystematyzowane spojrzenie na organizację, którego efektem będzie określenie kierunków i kryteriów transformacji ESG.

Podmiot zarządzający powierzchnią biurową rozpoczął pracę nad transformacją w kierunku ESG. Pierwszym krokiem było wykonanie audytu ESG. Analiza stanu faktycznego umożliwiła m.in. określenie, jaka część emisji dotyczących zużycia energii (elektrycznej i cieplnej) oraz wody powinna być raportowana przez podmiot, a jaka przez poszczególnych najemców. Dodatkowo określono obszary wpływu, w których niewielkie działania i inwestycje mogą się przynieść szybkie efekty w zakresie zrównoważonego rozwoju. Uwzględniono m.in. zużycie wody oraz powierzchnię biologicznie czynną.

Jakie etapy obejmuje audyt organizacji w zakresie ESG?

Audyt organizacji w zakresie esg obejmuje 4 etapy:

  1. Szkolenie inicjujące projekt w organizacji,
  2. Ocenę dojrzałości procesowej (BPM Maturity),
  3. Identyfikacja procesów wpływających na transformację ESG,
  4. Stworzenie raportu zawierającego system mierników (KPI).

Rozpoczynamy od szkolenia z zakresu ESG dla pracowników Państwa organizacji w formule stacjonarnej lub online. Ten etap jest ważny, ponieważ zrozumienie nadchodzącej zmiany umożliwi efektywniejsze działanie w jej kierunku.

Następnie przeprowadzimy ocenę dojrzałości procesowej organizacji (BPM Maturity) z uwzględnieniem kryteriów ESG oraz na w oparciu o warsztaty z pracownikami odtworzymy rzeczywistą architekturę procesów (as-is) z uwzględnieniem obszarów istotnych dla ESG (np. emisyjność, regulacje antykorupcyjne, zasady wyboru dostawców). W ramach architektury procesy zostaną zakwalifikowane na główne i wspomagające.

Na kolejnym etapie przeprowadzimy identyfikację procesów o największym wpływie na skuteczną transformację w kierunku ESG.

Pracę zakończymy raportem zawierającym zidentyfikowane obszary ESG oraz rekomendacje i ewentualny plan działań naprawczych, który przedstawimy na spotkaniu podsumowującym.

Korzyści z przeprowadzenia audytu ESG?

Korzyści z przeprowadzenia audytu ESG związane są przede wszystkim z pozyskaniem wiedzy o modelu biznesowym organizacji w praktyce – czyli o tym, jak rzeczywiście funkcjonuje przedsiębiorstwo i jego procesy ze szczególnym uwzględnieniem kontekstu ESG . Ponadto, zyskają Państwo uporządkowaną wiedzę o obszarach, które wymagają wsparcia lub korekty wraz z rekomendacjami, co do możliwych zmian. Jest to także szansa na dopasowanie strategii i procesów do ram ESG (strategic alignment) oraz zaplanowanie budżetu transformacji.

Ryzyka związane z audytem ESG

Audyt ESG nie niesie ze sobą dużego ryzyka, ponieważ jest działaniem wewnętrznym, którego organizacja nie musi raportować. Jednak wyzwaniem, które za sobą niesie, jest zarządzanie zmianą: weryfikacja organizacji z uwzględnieniem kryteriów środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego nastawiona jest na transformację organizacji w kierunku zrównoważonego rozwoju. Ewentualne trudności mogą wiązać się także z pozyskaniem danych w organizacji.

Jak długo trwa audyt ESG?

Audyt ESG trwa około 2 miesięcy. Dokładny czas zależy od indywidualnej sytuacji organizacji, w tym tego, czy posiada mapy procesowe i czy są one aktualizowane, na ile złożona jest działalność i ilu pracowników zatrudnia. Szkolenie wstępne przeprowadzamy zazwyczaj w ciągu 2 tygodni od podpisania umowy. Ocena dojrzałości procesowej zajmuje nam przeciętnie miesiąc lub dwa, zaś przygotowanie wskaźników zgodnych z wytycznymi ESRS oraz raportu – kolejny miesiąc.