Analiza podwójnej istotności ocenia wpływ organizacji na otoczenie oraz wpływ otoczenia na organizację, opierając się na kryteriach finansowych oraz oddziaływania na środowisko i społeczeństwo. Proces opiera się na wytycznych ESRS i IG 1, a jego wyniki są kluczowe dla zgodności z regulacjami oraz świadomego raportowania danych w sprawozdaniach zrównoważonego rozwoju. Wyniki analizy, takie jak macierz ryzyka i podniesienie świadomości pracowników, wspierają przygotowanie rzetelnych sprawozdań zrównoważonego rozwoju i komunikację z interesariuszami.

Czym jest analiza podwójnej istotności?

Analiza podwójnej istotności to proces oceny i identyfikacji kwestii, które mają znaczenie zarówno z perspektywy wpływu organizacji na otoczenie, jak i wpływu otoczenia na organizację. Podwójna istotność opiera się na dwóch podstawowych kryteriach: wpływu finansowego oraz oddziaływania na środowisko i społeczeństwo. Jej podstawę stanowią wytyczne zawarte w ESRS ( (European Sustainability Reporting Standards) i w dodatkowym dokumencie IG 1 (Materiality Assessment Implementation Guidance), które opublikowane zostały przez EFRAG (European Financial Reporting Advisory Group).

Cel analizy podwójnej istotności

Celem analizy podwójnej istotności jest ocena wzajemnych zależności między działalnością organizacji a kwestiami środowiskowymi i społecznymi. Obejmuje analizę wpływu organizacji na otoczenie oraz wpływu czynników zewnętrznych na jej działalność, wspierając zgodność z regulacjami, identyfikację ryzyk i szans oraz podejmowanie zrównoważonych decyzji strategicznych.

Dlaczego analiza podwójnej istotności jest ważna?

Analiza podwójnej istotności jest ważna, ponieważ jest niezbędnym elementem sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Od prawidłowego jej przeprowadzenia zależy, jakie wskaźniki z ESRS przedsiębiorstwo uzna za istotne i raportuje. Jeżeli przedsiębiorstwo polega atestacji, to jest także jednym z elementów sprawdzanym przez biegłych rewidentów. W kwestiach zarządzania strategicznego, umożliwia szersze spojrzenie na organizację, rozpoznanie oddziaływań, szans i ryzyk wynikających ze zmian w otoczeniu, w tym zmian klimatu.

Proces przeprowadzenia analizy podwójnej istotności

Proces przeprowadzenia analizy podwójnej istotności przebiega w 5 etapach:

  1. Etap 1. Rozpoznanie organizacji: przegląd mapy procesów, istniejących procedur i systemów zarządzania oraz otoczenia, w którym przedsiębiorstwo funkcjonuje (normy prawne, łańcuch wartości, interesarusze, branża). Kluczowe na tym etapie jest zmapowanie organizacji i jej powiązań z innymi podmiotami oraz analiza zachodzących interakcji.
  2. Etap 2. Przeprowadzenie autorskiego warsztatu, którego celem będzie zapoznanie pracowników z kryteriami ESG w kontekście Państwa organizacji oraz wytypowanie obszarów zgodnych z ESRS i istotnych z punktu widzenia różnych przedstawicieli organizacji. Pracownicy są interesariuszami przedsiębiorstwa, którzy mają szeroką wiedzę o jego rzeczywistym funkcjonowaniu. Celem tego etapu jest skumulowanie informacji w celu ich dalszej analizy.
  3. Etap 3. Identyfikacja potencjalnych kwestii istotnych dla zrównoważonego rozwoju na podstawie tematów i podtematów zawartych w rozporządzeniu ESRS pod nazwą AR16 oraz w oparciu o przeprowadzone na wcześniejszych etapach działalnia.
  4. Etap 4. Ocena istotności na podstawie kryteriów finansowych i wpływu. Weryfikacja istotności finansowej odbędzie się na podstawie dodatkowej analizy danych finansowych. Przyjmując założenia dotyczące progu istotności, wyodrębnimy zdarzenia gospodarcze i interesariuszy ważnych dla zachowania płynności finansowej firmy.
  5. Etap 5. Analiza otoczenia i dialog z interesariuszami – w tym miejscu, mając pełną wiedzę o Państwa organizacji i działalności, wesprzemy Państwa w przeprowadzeniu dialogu z interesariuszami w celu zachowania należytej staranności oraz – na podstawie danych organizacji, przeprowadzonych warsztatów i danych z otoczenia – przygotujemy macierz podwójnej istotności uwzględniającą ocenę ryzyka.

Wyniki analizy podwójnej istotności powinny zostać włączone w sprawozdanie zrównoważonego rozwoju oraz w założenia strategiczne na kolejne lata, w tym w planowanie inwestycji. Stanowią także podstawę do komunikacji z rynkiem, minimalizując ryzyko oskarżenia o greenwashing.

Korzyści z przeprowadzania analizy podwójnej istotności

Podstawowa korzyść z przeprowadzenia analizy podwójnej istotności związana jest z zachowaniem rzetelności i należytej staranności przy przygotowaniu sprawozdania zrównoważonego rozwoju. Raport jest rezultatem szeregu przeprowadzonych działań, a analiza istotności jest kluczowym elementem do prawidłowego i świadomego zbierania danych, tworzenia śladów rewizyjnych i uzasadnienia biegłemu rewidentowi (lub kontrahentowi), jakie rzeczy uważamy za istotne i dlaczego. Zaangażowanie pracowników i interesariuszy pozwala na wielowymiarowe spojrzenie na prowadzą działalność.

Jak długo trwa przeprowadzenie analizy podwójnej istotności?

Przeprowadzenie analizy podwójnej istotności trwa około 2 miesięcy. Dokładny czas zależy od stopnia formalizacji modelu biznesowego, dostępności i responsywności interesariuszy, których udział w analizie jest niezbędny oraz stopnia złożoności łańcucha wartości organizacji.